/Files/images/gepatit_a.jpg

/Files/images/59949785.jpg

1. Профілактика гострих распіраторних захворювань у дітей, які часто хворіють

Багатьом батькам відома ситуація, коли майже півроку вони не бачать своєї дитини здоровою, оскільки одна простуда наздоганяє іншу. Коли лікар запитує: «На що скарги?», вони відповідають: «Дитина часто хворіє».

У сучасній медицині тими, хто часто хворіють вважаються діти:

  • до 1 року, якщо випадки гострих респіраторних захворювань - 4 і більше разів на рік;
  • від 1 до 3 років - 6 і більше разів;
  • від 3 до 5 років - 5 і більше разів;
  • старші 5 років - 4 і більше разів на рік.

Вчені визначили близько 300 різновидів вірусів , що викликають ГРЗ і грип щороку. Побудувати специфічний імунітет проти кожного виду вірусу неможливо в принципі. Тільки розвиваючи неспецефічний імунітет, можна досягти підвищення опору до будь-якого вірусу.

Словосполучення «неспецефічний імунітет» пояснити дуже легко - це система, що складається з інтерферонів та імунних клітин, яким все одно, з чим боротися: віруси, бактерії, глисти і т.д.

Зовні ГРВІ можуть проявляти себе нежиттю, кашлем, почервонінням горла, загальною слабкістю, підвищення температури, відмовою від їжі.

У дітей, які часто хворіють може бути одним симптомом, наприклад, постійний кашель або покашлювання, виділення з носа, при цьому температура може бути цілком нормальною.

Нормальна робота імунної системи залежить від злагодженої взаємодії всіх її складових. Цьому можуть заважати певні фактори: спадковість, екологія, стреси, невірне харчування, умови життя і багато іншого. Є діти, які майже не хворіють, а якщо захворіли, то швидко видужують.

Це свідчить про те, що їх імунна система здатна ефективно видаляти вірус з організму.

Імунітет дітей, що часто хворіють, не просто ослаблений, а істотно змінений - імунна система більше продукує алергічні реакції; погано розпізнає збудників хвороб; імунна відповідь на появу вірісу недостатньої сили або відсутня.

Батькам дітей, які часто хворіють, необхідно звернутися до лікря - педіатра, а також продовжити або розпочати профілактичні заходи, до яких можна віднести: розпорядок дня, раціональне харчування, загартування.

Розпорядок дня має відповідати вікові дитини. Оскільки діти швидко втомлюються, для них необхідним є повноцінний відпочинок, який забезпечить денний сон.

Одна з обов'язкових умов збереження і підтримки здоров'я дітей - раціональне харчування. У щоденний раціон мають входити свіжі овочі, фрукти, ягоди.

Найбільш результативний шлях профілактики простудних захворювань - загартування холодом. Починати його краще в літній період і продовжувати весь наступний час.

Основні принципи при проведенні процедур загартування - поступовість та регулярність.

Не варто допускати хвору дтину до дитячого колективу, навть якщо захворювання проходить в легкій формі. Хвора дтина - потенційне джерело хвороб для інших дітей, у яких воно може проходити набагато складніше.

Але що робити в ситуації, коли ось-ось дитина захворіє або підхопила якийсь вірус?

У більшості випадків висока захворюваність грипом і ГРВІ (як і будь-якими іншими вірусними та бактеріальними інфекціями ) супроводжується послабленим імунітетом. З іншого боку будь-яка хвороба наносить удар по імунній системі та послаблює її. Недостатність імунітету істотно полегшує розвиток будь-якої інфекції, а вона у свою чергу з часом послаблює імунітет. Вираз «недостатність імунітету» варто розуміти у широкому значенні, а саме як «невірну роботу імунної системи» варто розуміти у широкому значенні, а саме як «невірну роботу імунної системи».

Так формується висновок:

  1. сучасні способи профілактики і лікування грипу і ГРВІ обов'язково мають містити препарати для корекції імунітету, імунномодулятори;
  2. для реабілітації імунної системи після затяжної вірусної інфекції необхідно застосовувати засоби для відновлення імунітету.

Перспективними для широкого профілактичного викорстання вважаються індуктори інтерферонів - засоби, що викликають вироблення в організмі відповідних інтерферонів. Тому препарат, що поєднує властивості індуктора інтерферону та імномодулятора. буде найоптимальншим для профілактики вірусних інфекцій, особливо в умовах імунодефіциту.

Слід розуміти, що імунітет потрібно не стимулювати, а укріплювати, тому будь-яке втручання в цю систему, тим більше під час її розвитку та становлення, може неправильно зашкодити організму дитини.

Отже, призначити препарати, які впливають на імунну систему повинен лише лікар!!!

2. Особиста гігієна дітей дошкільного віку

У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це обов'язок батьків.

Особиста гігієна — це догляд за своїм тілом і підтримка його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкіряного жиру. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.

Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно це робити після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь підготувати рушник та мило, за відсутності крана з водопровідною водою — кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок чи цвях, а не накидати собі на шию або плечі, бо на нього під час умивання попадатимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках і майці.

Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємкості. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім - добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, шию та вуха.

Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який у кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.

Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 - річного віку -обтиратися до пояса. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.

Перед сном обов'язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей і натирань, а також може привести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ніг необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.

Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.

Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкіряного жиру, бруду і пилу.

Обов'язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень їх необхідно обережно підрізати. Але в жодному випадку не можна гризти нігті!

Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин (кішок, собак); торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків і тому подібне) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.

Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно почати догляд за порожниною рота і зубами дитини . Дитина має чистити зуби вранці й обов'язково увечері перед сном.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися хустинкою, то разом із бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа й окрему для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа на очі чи навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть, якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя або перев'язувати подряпину треба лише чистою хустинкою.

Дитина дошкільного віку легко піддається вихованню завдяки розвиненому відчуттю наслідування, спостережливості, допитливості та потреби в самостійних діях. І тому необхідно використовувати ці властивості дитини при прививанні їй гігієнічних навичків (своєчасне миття рук, чищення зубів, дбайливе зберігання одягу і т. ін.).

РЕЖИМ ДНЯ

Для того щоб дитина росла здоровою, добре розвивалась, була спокійною, бадьорою і життєрадісною, треба з перших днів життя привчати її до певного режиму. Режимом дня дитини називається розпорядок, що встановлюється для годування, сну, прогулянок, ігор, занять.
Правильний режим дня сприяє зміцненню нервової системи і кращому розвитку всього організму дітей. Режим має і виховне значення. Дитина з малих років звикає до порядку, привчається все виконувати в певній послідовності. Розпорядок дня залежить від віку дитини. Чим молодша дитина, тим частіше її слід годувати і тим більше часу вона повинна спати. Сон забезпечує необхідний відпочинок для нервової системи дитини. Якщо діти позбавлені цього регулярного відпочинку, то вони перевтомлюються, стають неспокійними, розумова діяльність погіршується, уповільнюється. Дуже важливе значення для дітей має регулярне перебування на свіжому повітрі. Діти, позбавлені регулярних прогулянок, стають кволими, їх організм має погану опірність щодо захворювань, вони втрачають апетит і погано сплять. Прогулянки необхідні дитині не тільки для зміцнення здоров’я. Враження, які дістає дитина під час прогулянок, в значній мірі сприяють її загальному розвиткові, збагачують мову дитини.
Однією з основних умов нормального розвитку дитини є правильне її харчування. Насамперед треба пам’ятати, що однакова їжа засвоюється дитиною різно, в залежності від того, в якому стані вона перебуває в момент годування. Тому дуже важливо так організувати годування дитини, щоб вона була в цей час спокійна і не стомлена. Дуже важливим елементом режиму є обов’язкові заняття, в ході яких у дітей в дошкільному закладі формують якості, необхідних для навчання в школі – активність, ініціативу, творчість, вміння спокійно сидіти за столом і зосереджено працювати, вміння керувати тонкими рухами руки, оволодіння елементами письма, навичкам читання. „Програмою виховне та навчання в дошкільному закладі” передбачені різноманітні заняття в залежності від віку. В режимі дня треба відводити час для самостійної ігрової діяльності дитини з метою збереження її психічного здоров’я.

ГІГІЄНА В ЖИТТІ РОДИНИ


Усім членам родини, включаючи дітей, необхідно ретельно мити руки водою з милом після того, як вони мали справу з фекаліями , перш ніж торкатися їжі .
Миття рук водою з милом знищує мікробів. Руки потрібно ретельно намилити, а потім добре змити водою. Це попереджує процес переходу мікробів з бруду на їжу чи безпосередньо до ротової порожнини. Миття рук також попереджує передачу глистів. Вода та мило повинні бути неподалік від туалету:
Дуже важливо, мити руки після випорожнення та після знищення фекалій дитини. Також важливо мити руки після контакту з тваринами та сирими продуктами.
Завжди необхідно мити руки перед вживан­ням, приготуванням чи поданням їжі, перед годуванням дитини. Дітей необхідно привчати мити руки після використання туалету та перед їжею.
Діти часто облизують руки, тому важливо мити руки часто, особливо якщо у дітей був контакт з тваринами або вони грались у дворі.
Діти легко заражаються глистами, які позбавляють організм дитини поживних речовин. Глисти та їхні яйця можуть бути у людських та тваринних фекаліях, сечі, у водоймах та на землі, у м'ясі, яке недостатньо проварено. Діти не повинні гратися біля туалетів або місць, де відбувається випорожнення. Слід носити взуття для попередження проникнення паразитів до людського тіла через шкіру ніг.
Діти, що живуть на території, де паразити дуже поширені, повинні вживати два чи три рази на рік протиглисні препарати.
Вмивання водою з милом кожного дня допомагає запобігти інфекції очей. У деяких країнах інфекція очей може призвести до трахоми, яка, в свою чергу, може викликати сліпоту.
Брудне обличчя приваблює комах, які поширюють мікроби переносять їх від людини до людини. Захворювання очей може призвести до виникнення проблем з зором. Це трапляється, якщо не дотримуватись правил гігієни, не вмиватися.
Якщо очі здорові — біла частина їх чиста, вологі і сяючі, зір гострий. Якщо очі занадто сухі або червоні, болять, якщо виникає будь-яка проблема з зором, дитину необхідно відвести якомога швидше до лікарні.
Необхідно використовувати очищену воду або воду з чистого джерела. Щоб бути певним, що вода не забруд­нюється, контейнери з водою треба тримати закритими.
Сім'ї менше хворіють, якщо у них є достатньо чистої води і вони знають, як слідкувати щоб вона не забруднювалася, щоб до неї не потрапляли мікроби.
Якщо вода брудна, її необхідно кип'ятити чи фільтрувати.
Джерела чистої води — це джерела, що правильно збудовані і утримуються у належному стані: системи водопроводу, колодязі, побудовані за допомогою труб, захищені викопані колодязі та струмки. Воду з небезпечних джерел: ставків, річок, відкритих цистерн та придорожніх колодязів необхідно кип'ятити. Воду потрібно тримати у закритій посудині для того, щоб вона залишалася чистою.
Сім'ї та громади можуть захистити свою воду таким чином:
• Тримаючи свої колодязі закритими.
• Встановлюючи колонки.
Знищуючи фекалії та використану воду (особливо після туалетів та прибирання в домі) на віддалі від будь-якого джерела води, що використовується для приготування їжі, пиття чи миття.
• Будуючи туалети, як мінімум, на відстані 15 метрів від джерела води і нижче цього джерела.
• Завжди тримаючи місткість для збереження води у чистому місці і не на землі.
• Тримаючи тварин далеко від джерел питної води та місця, де живуть люди.
• Уникаючи використання пестицидів чи хімікатів поблизу джерел води.
Родини можуть зберігати воду чистою вдома таким чином:
• Зберігаючи питну воду у чистій закритій посудині.
• Не торкатися брудними руками чистої води.
• Черпаючи воду з посудини чистим ополоником чи чашкою.
• Забороняючи пити безпосередньо з посуду, де зберігається вода для всієї родини.
• Тримаючи тварин далеко від місця зберігання води.
Якщо є сумніви стосовно безпеки та якості питної води, слід повідомити про це місцеву владу.
Сирі продукти або їх залишки можуть бути небезпечними. Сирі продукти необхідно мити або готувати при високій температурі.
Їжу, особливо м'ясо, слід ретельно готувати.
Бактерії швидко розмножуються у теплій їжі. Їжу необхідно з'їсти якомога швидше після приготування, таким чином у ній буде найменша кількість бактерій.
• Їжа, яку необхідно зберігати понад дві години, повинна бути або дуже гарячою, або дуже холодною
• Якщо їжу приготували для того, щоб вжити пізніше, її треба накрити, щоб на неї не сідали мухи або інші комахи. Перед вживанням її треба добре розігріти.
• Кислі молочні продукти, такі як кефір, ряжанка, йогурти, корисні для вживань, оскільки їхня кислотність попереджує розвиток бактерій.
Сирі продукти, особливо м'ясо птиці і морепродукти, зазвичай містять мікроби. До приготовленої їжі можуть потрапити мікроби при контакті із сирою їжею. Сирі продукти і приготовлену їжу необхідно завжди тримати окремо. Ножі, дощечки для рубки повинні бути ретельно вимиті після того, як вони торкалися сирих продуктів.
Їжа та кухонний посуд повинні триматися у чистоті, їжу необхідно тримати у закритому посуді.
Бактерії, що містяться на продуктах, можуть потрапити до рота та до шлунку, викликаючи різні захворювання. Для захисту від бактерій необхідно:
• Посуд для їжі тримати у чистоті.
• Ножі, кухонне приладдя, тарілки та каструлі тримати у чистоті та закритими.
Ганчірку, що використовується для миття тарілок чи каструль, прати кожного дня і сушити на сонці. Тарілки, кухонні прилади та каструлі мити відразу після використання.
- їжу зберігати у закритій посудині, щоб захистити її від комах та тварин.
Безпечне знищення всіх домашніх відходів допомагає запобігти захворюванню.
Мухи, таргани, пацюки та миші, які харчуються харчовими відходами, можуть поширювати бактерії.
Якщо громада не має системи знищення сміття, кожній сім'ї необхідно мати яму, в яку треба кожного дня закопувати відходи або спалювати їх.
Дотримування чистоти в оселі та території навколо неї, попередження забруднення фекаліями, харчовими відходами та брудною водою допоможе запобігти поширенню хвороб. Брудну воду можна виливати у яму-злив у садку чи полі.
Такі хімікати, як пестициди та гербіциди, можуть бути дуже небезпечними, навіть якщо невелика їх кількість потрапляє у воду, на їжу, руки чи ноги. Контейнери, що використовуються для зберігання пестицидів, чи тканина, що контактує з ними, не повинні митися біля джерел питної води.
Не можна використовувати пестициди або інші хімікати поблизу житла чи джерел води. Хімікати не повинні зберігатися поблизу питної води або поблизу продуктів. Ніколи не тримайте продукти у контейнерах для зберігання пестицидів та добрив.

З точки зору медицини, віддавати дитину в дитячий дошкільний заклад треба або в 3 місяці (як це відбувалося 30 років тому, коли мами майже відразу виходили на роботу), або в 4,5 роки. На перший варіант навряд чи хто-небудь сьогодні погодиться. Тому розберемо другий варіант, який є кращим.

У чому, власне, головна небезпека?У зануренні вашої домашньої дитини в агресивне вірусно-мікробне середовище, яке, до того ж, кожні 3-4 тижні оновлюється. Для того, щоб протистояти цьому середовищу, потрібно мати добре працюючу імунну систему, яка дозріває більш-менш до зазначеного терміну.​​

Крім цього (і це дуже важливо) дитина до цього часу дозріває для психологічної роботи з нею – ви можете переконати її в необхідності вашого вчинку, та й вона сама тягнеться до однолітків, шукає спілкування.Дитячий сад швидше стане для неї джерелом позитивних емоцій, що саме по собі сприяє боротьбі з інфекцією.Дитина постійно плаче, знаходиться в стані стресу від розлуки з батьками – відмінна здобич для вірусів і мікробів.

Але чи можна що-небудь зробити, якщо необхідно віддати дитину в дитячий заклад раніше?Думаю, що так.

У першу чергу хочеться сказати про загартовування. Адже тривале перебування дитини на свіжому повітрі, чисте і прохолодне повітря в кімнатах, бігання босоніж по підлозі і т. д. – повинні увійти в життя вашої дитини якомога раніше, тим більше якщо ви заздалегідь знаєте, що їй належить рано піти в дитячу установу.

Ще одна важлива деталь – привчайте, наскільки можливо, свою дитину до контактів з іншими дітьми(запрошуйте їх у гості, спілкуйтеся на дитячих майданчиках і т.д.). Малюк отримує психологічний досвід – і одночасно тренується його імунна система.

Нарешті, існує і медикаментозний метод зміцнення імунітету, своєрідні щеплення проти вірусів і мікробів, найчастіше викликають респіраторно-вірусні захворювання– головний бич дітей, що пішли в дитячий заклад. До таких препаратів відноситься, наприклад, Рибомуніл, IRS-19 та ряд інших.

Головна особливість цих препаратівполягає в тому, що вони містять ДНК мікробів і вірусів та їх оболонок, що викликають утворення як негайного, так і відстроченого імунітету. На відміну від багатьох інших імуномодуляторів подібні препарати нешкідливі, тому що підвищують опірність організму до вірусів і мікробів природним чином.

Існують і інші маленькі хитрощі промивання носоглотки дитини 0,85-1% розчином кухонної солі після приходу з дитячого закладу, змазування зовнішніх відділів носових ходів оксоліновою мазю, вітамінізація організму.

І ще одне. Якщо дитина все-таки захворіла, не тримайте її у будинку 3-4 тижні. Досить кількох днів. Адже за місяць в дитячому колективі з’являться вже інші віруси і мікроби, перед якими ваша дитина беззахисна, і можливий новий спалах хвороби.

Однак якщо респіраторні захворювання протікають важко, ускладнюються астматичним синдромом, якщо загострюються хронічні захворювання, подумайте, чи варте відвідування дитячого садка, подальших проблем зі здоров’ям.

Кiлькiсть переглядiв: 186

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.